W II połowie 2011 r. Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze „LOPiT” uruchomił pierwszy w województwie lubuskim Oddział Dzienny dla uzależnionych od narkotyków.
OFERTA TERAPEUTYCZNA
Leczenie w Oddziale Dziennym stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla stacjonarnych placówek rehabilitacyjnych, szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn (rodzinnych, zawodowych itd.) nie mogą lub nie chcą zdecydować się na długoterminowy program terapeutyczny, który wiąże się z koniecznością nawet ponad rocznej (bo tyle mogą trwać takie programy) izolacji społecznej. Jest to oferta skierowana do kobiet i mężczyzn uzależnionych od narkotyków, alkoholu bądź hazardu i innych czynności uzależniających. Leczenie polega na pobycie pacjenta w naszej placówce 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 8 do 14. W tym czasie bierze on udział w intensywnym programie terapeutycznym, którego główną częścią jest różnego rodzaju grupowa pomoc psychologiczna: psychoterapia grupowa, psychoedukacja z zakresu wielu zagadnień potrzebnych do zrozumienia istoty zaburzenia, różnego typu treningi umiejętności (m.in. poprawnego komunikowania się, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania problemów, różnych umiejętności społecznych itd.), terapia zajęciowa, arteterapia. Podczas pobytu w oddziale dziennym pacjent ma ponadto możliwość skorzystania z psychoterapii indywidualnej, konsultacji lekarza psychiatry, odpowiedniego leczenia farmakologicznego czy pomocy pracownika socjalnego, pomocy prawnej, pomocy doradcy finansowego (w zakresie spłacania długów) oraz wielu innych świadczeń Cały proces leczenia poprzedza gruntowna, kompleksowa i interdyscyplinarna diagnoza.
CZAS TRWANIA LECZENIA
Leczenie standardowo trwa 10 tygodni, choć jeżeli istnieje taka konieczność (pacjent potrzebuje więcej czasu na realizację złożonych celów terapeutycznych) może ono ulec przedłużeniu. Maksymalny okres trwania terapii to 6 miesięcy.
ZASADY PRZYJĘCIA
Czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia wynosi przeważnie od jednego do kilku dni (w zależności od aktualnej ilości pacjentów w Oddziale, choć w sytuacji powstania kolejki oczekujących okres ten może się przedłużyć nawet do kilku tygodni). Pacjent zostaje przyjęty do Oddziału po wcześniejszej konsultacji z kierownikiem Oddziału w Poradni oraz konsultacji lekarskiej (w przypadku zakwalifikowania się otrzyma wymagane skierowanie). Na powyższe wizyty należy umówić się w rejestracji poradni.
INNE ISTOTNE INFORMACJE:
- Leczenie jest bezpłatne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dla pacjentów z całego kraju i dotyczy osób, które ukończyły 18 r.ż. Przyjmujemy także osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego.
- Osobom pracującym przysługuje wystawiane jest zwolnienie lekarskie (L – 4) z tytułu niezdolności do pracy za okres leczenia.
- Pacjenci otrzymują materiały edukacyjne i pomoce niezbędne do realizacji programów terapeutycznych.
- Do dyspozycji pacjentów pozostaje dobrze wyposażona kuchnia umożliwiająca przygotowanie sobie posiłku, siłownia i inne pomieszczenia socjalne.
- Współpracujemy z wieloma instytucjami (MOPS, Sądy, Schroniska dla bezdomnych i inne), pacjenci leczący się w Oddziale mogą otrzymać opinie i zaświadczenia dotyczące przebiegu terapii na potrzeby w/w organów.
- Po ukończeniu programu w Oddziale Dziennym pacjent może uczestniczyć w kolejnych etapach terapii (różne programy dla osób po ukończonym podstawowym leczeniu uzależnienia, psychoterapia zaawansowana) w formie ambulatoryjnej w Poradni
- Leczenie realizowane jest przez specjalistów psychoterapii uzależnień, psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów.
- Korzystamy z najnowszych metod leczenia o potwierdzonej empirycznie skuteczności, a nasza wyspecjalizowana i doświadczona kadra, stale doszkala się i poddaje swoją pracę superwizji.
- Dysponujemy warunkami lokalowymi o wysokim standardzie i korzystany z nowoczesnych technologii audiowizualnych służących jako wsparcie w procesie terapii
Kierownikiem Oddziału Dziennego jest Pan Adam Polański.