Poradnia uzależnień od alkoholu i współuzależnień
Poradnia leczenia uzależnienia od alkoholu
Adresatami są pacjenci, którzy chcą przyjąć:
· Profesjonalną pomoc interdyscyplinarna uzależnionym od substancji psychoaktywnych, głownie alkoholu, w tym pomoc medyczna, terapeutyczna, psychologiczna, prawną
w warunkach ambulatoryjnych,
· Profesjonalną pomoc dla członków rodzin z problemem uzależnienia i współuzależnienia.
· Terapia odbywa się w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych.
Terapia indywidualna dotyczy takich obszarów w pracy z pacjentem, jak:
· Czym jest uzależnienie od alkoholu?
· Objawy i fazy uzależnienia
· Diagnoza uzależnienia od alkoholu
· Motywacja do podjęcia terapii i utrzymywania abstynencji
· Zmiany w samopoczuciu fizycznym, wpływ picia na organizm
· Zmiany w samopoczuciu psychicznym, zmiany w sferze emocjonalnej
· Zmiany w jakości życia, destrukcyjny wpływ alkoholu na wykonywanie zadań życiowych, na życie duchowe
· Zmiany w relacjach społecznych, w tym rodzinnych
· Myśli i zachowania koncentrujące się wokół alkoholu
· Psychologicznych mechanizmów uzależnienia
· Warunków skuteczności terapii
· Rozwiązywanie problemów bieżących
Terapia grupowa koncentruje się wokół następujących czynników leczących:
· Zaszczepienie nadziei na rozwiązanie dokuczliwego problemu.
· Uniwersalność-uczucie, że nie jest się jedyną osobą doświadczającą trudności, przynosi ulgę i poczuci bycia zrozumianym, podobnym, zmniejsza się też poczucie osamotnienia społecznego.
· Akceptacja-bycie zaakceptowanym przez grupę to silne antidotum na załamanie, pozwala na otwarcie, aktywność, konstruktywność zachowań, naśladowanie.
· Dostarczanie wiedzy, informacji.
· Altruizm - członkowie grupy robią coś co może być pomocne dla innych.
· Odreagowanie-uwolnienie silnych i powstrzymywanych uczuć.
· Interpersonalne uczenie - nieskrępowany rozwój interakcji między uczestnikami. Uczestnicy grupy demonstrują dostępne im dotychczas zachowania. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu
i samoobserwacji zaczynają zdawać sobie sprawę z natury własnych zachowań oraz ich wpływu na uczucia innych ludzi do niego, opinie innych o nim samym. Po uświadomieniu tych elementów zaczynają zdawać sobie sprawę że są autorami własnego świata społecznego i tylko oni mogą go zmienić. W konsekwencji tej świadomości podejmowane są nowe sposoby zachowania i wyrażania siebie.
· Odtwarzanie stosunków rodzinnych - członkowie grupy mają tendencję do przenoszenia stosunku emocjonalnego z rodziców na terapeutów i ustosunkowują się do innych uczestników, jak do członków rodziny. Psychoterapia daje szansę analizowania stereotypów zachowań oraz ich interpretację.
· Uczenie społecznych umiejętności - dzięki informacjom zwrotnym zachodzi możliwość dowiedzenia się o własnych nieprzystosowanych zachowaniach społecznych. Możliwość odreagowania sytuacji rodzinnej, rozmowy z dzieckiem, mężem, przyjacielem.
· Naśladowanie pojedynczych reakcji może być pierwszą próbą eksperymentowania z nowymi zachowaniami.
· Spójność grupy:
-atrakcyjność i wzajemne powiązania
-wsparcie i troska
-słuchanie i empatia
-ujawnianie „ja” i sprzężenie zwrotne.
-procesy wykonawcze i osiąganie celów
· Odreagowanie -uwolnienie się od silnych, dotychczas tłumionych uczuć. Odreagowanie może polegać na dzieleniu się z grupą wydarzeniem wraz z towarzyszącymi mu silnymi emocjami. W grupie o wysokim poziomie wzajemnego zaufania uczestnicy grupy są zdolni do współprzeżywania z osobą wyrażającą trudne uczucia , dają jej dużo zrozumienia ,wsparcia, akceptacji. Osoba odreagowująca przeżywa ulgę związaną z uwolnieniem się od tłumionych napięć.
· Czynnik egzystencjalny-świadomość znaczenia egzystencji ludzkiej, ważnych wartości w życiu, granic odpowiedzialności za własne życie, sensu bliskości z ludźmi, cierpienia, samotności.

Wyszukiwarka LOPiT
Wiadomości PTZN
2019-09-17 09:42:42
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wsparły nasz projekt i oddały głos na zadanie nr 43 w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 Miasta Zielona Góra. Na nasz projekt oddano 1656 głosów dzięki czemu zadanie pn „Rozbudowa budynku Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Zielonej Górze – Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii „LOPiT” – etap I, znalazło się wśród zwycięskich projektów.
2019-08-09 10:02:49
Miło nam poinformować, iż nasz wniosek do Budżetu obywatelskiego Miasta Zielona Góra na rok 2020 pn. „Rozbudowa budynku Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Zielonej Górze – Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii „LOPiT” – etap I", został pozytywnie zweryfikowany i przeszedł do etapu głosowania, które odbędzie się w dniach od 12 do 25 sierpnia br.
2019-05-22 08:18:40
Serdecznie zapraszamy na spotkania grupy Anonimowych Narkomanów:
wtorek 18.00 - 20.00
sobota 19.00 - 21.00
Zielona Góra, ul. Drzewna 13, Towarzystwo Integracji Społecznej
Społeczeństwo popierajace akcję LOPiT
